Jesteśmy na rynku od 1997 r.

Wpisy

YDY YKY różnice zastosowania

YDY YKY różnica zastosowanie przewody i kable miedziane a aluminiowe kiedy stosować

YDY YKY różnica zastosowanie przewody i kable miedziane a aluminiowe kiedy stosować

YDY, YKY różnica, zastosowanie, przewody i kable miedziane a aluminiowe, kiedy stosować?

Czym są skróty YDY i YKY. Otóż YDY – przewód o żyłach miedzianych jednodrutowych (D) oraz o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) i o powłoce polwinitowej (Y), natomiast YKY– kabel energetyczny (K) o żyłach jednodrutowych lub wielodrutowych, o izolacji z polwinitu (Y), o powłoce z polwinitu (Y), z żyłą ochronną, lub bez.

Kiedy stosować kable miedziane?

Obecnie instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych wykonuje się niemal wyłącznie z przewodów miedzianych. Decydująca jest bardzo dobra przewodność elektryczna miedzi, ustępująca jedynie srebru (znacznie droższemu).

Wykonanie instalacji z użyciem przewodów z miedzi jest o wiele łatwiejsze niż przy przewodach aluminiowych, głównie z uwagi na ich większą elastyczność i wytrzymałość mechaniczną. Przewody miedziane nie ulegają też uszkodzeniu podczas wyginania czy skręcania.

Stosowanie aluminium w dawnych instalacjach było uzasadnione głównie niskim kosztem tego materiału (jest co najmniej czterokrotnie tańsze od miedzi). Przewody z aluminium są co prawda lżejsze od miedzianych, ale są słabszym przewodnikiem elektryczności. Przewodność aluminium jest o około 1/3 do 1/2 gorsza od przewodności miedzi, stąd wykonane z niego przewody powinny mieć przekrój o ponad połowę większy, żeby przewodziły podobny prąd bez przegrzewania się.

Podsumowując.

Przewody z miedzi dają więcej możliwości rozszerzania i modernizowania instalacji. Z uwagi na swe cechy fizyczne przewody miedziane są bezpieczniejsze i łatwiejsze w stosowaniu niż aluminiowe. Bardzo dobra przewodność miedzi stanowi istotny czynnik przeważający szalę na jej korzyść. Przewody miedziane mogą być cieńsze niż aluminiowe. Jest to szczególnie ważne przy stosowaniu jednego kabla do obsługi kilku aplikacji mediów, np. telefonu, telewizji i internetu.

Brak komentarzy :

Logo EBS Kielce

  • ul. Górna 20 p.218
    25-415 Kielce
  • +48 41 342 51 36
  • ebs@ebs-kielce.pl
  • Poniedziałek   07:30 – 17:30
  • Wtorek             07:30 – 15:30
  • Środa                07:30 – 15:30
  • Czwartek          07:30 – 15:30
  • Piątek               07:30 – 13:30