Jesteśmy na rynku od 1997 r.

Wpisy

odkształcenia harmoniczne

Odkształcenia harmoniczne czym są, przyczyny skutki zagrożenia

Odkształcenia harmoniczne czym są, przyczyny, skutki, zagrożenia.

Problem występowania odkształceń harmonicznych napięcia i prądu należy do niekorzystnych zjawisk zachodzących w sieciach elektroenergetycznych. Dawniej dotyczył on głównie przemysłu, jednak ze względu na zmiany charakteru odbiorników, jakie zaobserwowano w ostatnich latach, zjawisko to można uznać za powszechne we wszystkich rodzajach układów elektroenergetycznych (szczególnie układach niskiego napięcia).

Dzieje się tak ponieważ wzrost udziału, w całkowitej mocy zainstalowanej, odbiorników nieliniowych charakteryzujących się poborem prądu odkształconego z sieci zasilającej. Wśród nich dominującą rolę odgrywają urządzenia elektroniczne (głównie energoelektroniczne), które obecnie użytkowane są praktycznie przez wszystkich odbiorców: komercyjnych (sklepy, biurowce), przemysłowych, użyteczności publicznej oraz indywidualnych.

Przyczyną powstawania odkształceń w układach elektroenergetycznych jest przyłączanie do sieci zasilającej odbiorników nieliniowych. Jeżeli na zaciski odbiornika liniowego przyłoży się napięcie sinusoidalne, to w obwodzie zasilającym popłynie prąd sinusoidalny. Natomiast przyłożenie takiego samego napięcia na zaciski odbiornika o nieliniowej charakterystyce prądowo-napięciowej (odbiornik nieliniowy) powoduje przepływ prądu niesinusoidalnego (odkształconego), czyli emisję wyższych harmonicznych prądu do sieci zasilającej.

Głównymi zagrożeniami spowodowanymi przez odkształcenia, jest niestabilność układu, która prowadzi do jego uszkodzenia, uszkodzenia danych przetwarzanych jak i zmagazynowanych.

Brak komentarzy :

Logo EBS Kielce

  • ul. Górna 20 p.218
    25-415 Kielce
  • +48 41 342 51 36
  • ebs@ebs-kielce.pl
  • Poniedziałek   07:30 – 17:30
  • Wtorek             07:30 – 15:30
  • Środa                07:30 – 15:30
  • Czwartek          07:30 – 15:30
  • Piątek               07:30 – 13:30