Jesteśmy na rynku od 1997 r.
EBS Kielce

Wpisy

Napięcie bezpieczne przepisy wartości.

Napięcie bezpieczne przepisy wartości

Napięcie bezpieczne przepisy wartości

Czym jest napięcie to już wiemy, ale czym jest napięcie bezpieczne. Sama nazwa wskazuje na to, że to pewnie takie napięcie, które skutków zapewne nie odczujemy. No to jedziemy z definicją bezpiecznego napięcia.

Napięcie bezpieczne – jest to największa wartość dotykowego lub napięcia roboczego, którego długotrwałe utrzymywanie się nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka w danych warunkach otoczenia. Obecnie termin “napięcie bezpieczne” został zastąpiony terminem “napięcie dotykowe dopuszczalne (długotrwale)” i termin napięcie bezpieczne nie jest dopuszczony do formalnego nazewnictwa. Powszechnie przyjmuje się, że w normalnych warunkach oporność Naszego ciała ma wartość około 1 . Przepływ prądu przemiennego o wartości powyżej 50 mA zaczyna powodować nieodwracalne szkody w Naszym ciele. Dlatego też, z prawa Ohma wynika, że “bezpieczna” wartość napięcia to: 1 kΩ · 50 mA = 50 V. Z tego też względu wyłączniki różnicowoprądowe typu AC (najpopularniejsze) są zbudowane tak, aby wyłączać obwód w przypadku przekroczenia połowy znamionowej wartości prądu różnicowego (najczęściej równego 30 mA) – gwarantuje to odpowiednią czułość urządzenia równocześnie skutecznie zabezpieczając człowieka. Prąd stały jest mniej szkodliwy niż prąd przemienny, dlatego też dopuszczalne są około dwukrotnie większe wartości napięć dotykowych stałych niż przemiennych. W warunkach specjalnych (np. praca podczas deszczu) następuje obniżenie rezystancji układu człowiek-urządzenie, co powodować może zwiększenie potencjalnego prądu, a w konsekwencji poważniejsze konsekwencje ewentualnego uszkodzenia izolacji elektrycznej.
Dlatego też stosuje się dwukrotne obniżenie wartości napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale (w porównaniu do warunków normalnych). W warunkach ekstremalnych (np. w basenie, w wannie) panuje największe zagrożenie, więc napięcia są ponownie dwukrotnie obniżone.

Brak komentarzy :

Logo EBS Kielce

  • ul. Górna 20 p.218
    25-415 Kielce
  • +48 41 342 51 36
  • ebs@ebs-kielce.pl
  • Poniedziałek   07:30 – 17:30
  • Wtorek             07:30 – 15:30
  • Środa                07:30 – 15:30
  • Czwartek          07:30 – 15:30
  • Piątek               07:30 – 13:30
ipsum venenatis, suscipit amet, Phasellus venenatis eget sem, nec ut felis